Od stycznia 2023 roku pacjenci Wojnickiego Centrum Medycznego mają możliwość leczenia najczęściej występujących chorób przewlekłych w ramach Opieki Koordynowanej (OK). Opieka Koordynowana to wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.
Leczenie jest oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej (IPOM) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą oraz dodatkowe konsultacje, na przykład z dietetykiem.
Opieka koordynowana w przychodni obejmuje m.in. specjalistyczne badania od lekarza POZ.
Projekt daje lekarzom pierwszego kontaktu możliwość zlecenia badań, które wcześniej były zarezerwowane dla specjalistów z innych dziedzin.
Opieka Koordynowana zakłada koordynację leczenia pacjentów z następującymi chorobami:
- cukrzycą,
- nadciśnieniem tętniczym,
- niewydolnością serca,
- astmą,
- przewlekłą chorobą niedokrwienną serca,
- migotaniem przedsionków,
- przewlekłą chorobą obturacyjną płuc,
- niedoczynnością tarczycy oraz guzkami tarczycy.
Szerszy pakiet badań diagnostycznych realizowanych w ramach OK obejmuje:
- badania z obszaru kardiologii, takie jak echo serca, EKG wysiłkowe, Holter EKG;
- oznaczenie stężenia albumin w moczu;
- badania obrazowe, jak USG Doppler tętnic szyjnych i naczyń kończyn dolnych;
- badania z zakresu diagnostyki czynnościowej, takie jak spirometria i spirometria z próbą rozkurczową;
- badania z dziedziny endokrynologii, jak przeciwciała przeciwtarczycowe (antyTPO, antyTSHR i antyTG) oraz biopsję aspiracyjną cienkoigłową (u dorosłych).
Lekarze rodzinni w ramach OK mogą także konsultować swoich pacjentów ze specjalistami: kardiologiem, diabetologiem, pulmonologiem, alergologiem i endokrynologiem. Mają również obowiązek przeprowadzenia raz w roku tzw. wizyty kompleksowej, która wiąże się z opracowaniem dla chorego indywidualnego planu leczenia (IPOM) obejmującego 12 miesięcy.
Co istotne, od 1 lipca 2023 roku opieka koordynowana obejmuje także młodzież i dzieci. Oznacza to, że w przypadku zdiagnozowania u nich astmy, cukrzycy typu 2 czy niedoczynności tarczycy, zostaną objęci kompleksową obsługą już na poziomie swojego lekarza rodzinnego.
Koordynatorzy w POZ
Koordynator to nowa funkcja w POZ. Do głównych zadań koordynatora należy wspieranie pacjentów podczas leczenia najczęstszych chorób przewlekłych, a także przekazywanie informacji o badaniach profilaktycznych. Koordynator jest wsparciem dla lekarza i przede wszystkim dla pacjenta – ma przekazywać mu informacje o jego stanie zdrowia czy przypominać o planowanych wizytach lub badaniach.